Všímejte si úrovně profesionality prodejního personálu, sledujte jejich způsob jednání se zákazníky a odborné znalosti.
Porovnejte si nabídku servisu a doplňkových služeb u jednotlivých obchodníků (odhlášení a přihlášení vozidla, nabídka možností financování vašeho vozu, nabídka příslušenství a doplňků)
Informujte se o původu vozidla, o jeho předchozích majitelích, jejich počtu, všimněte si, jestli vozidlo patřilo soukromé osobě nebo firmě a kolik lidí jej užívalo.
Detailně si prostudujte technický průkaz. Pokud vozidlo TP nemá, nebo je vystaven duplikát, buďte mimořádně obezřetní. Zkontrolujte si typ motoru a číslo karoserie (VIN) a při sebemenším podezření na jejich pozměnění vozidlo nekupujte. V případě pochybností můžete nechat vozidlo prověřit prostřednictvím specializovaných firem.
Důkladně se seznamte s technickým stavem vozidla. Při kontrole se soustřeďte na citlivá místa (lemy blatníků, podběhy, svary, odvodňovací kanálky pod kapotami, podlahy, pryžové těsnění). Požadujte kontrolu podvozku s možností prohlédnout si vozidlo na rampě (poloosy, manžety, těsnost, tlumiče, ložiska, trubky a hadice apod.). Zkontrolujte stav výfukové soustavy.
Trvejte na zkušební jízdě - sledujte souměrnost činnosti brzdové soustavy, funkčnost tlumení, vůli řazení a řízení, záběr spojky, chod motoru. Všímejte si ostatních detailů, které Vám mohou napovědět o stáří a opotřebovanosti vozidla, jako jsou například vyhlazený povrch volantu, sešlapané pedály a opotřebované sedačky.
Ověřte a zjistěte si průměrné ceny ojetých vozů prostřednictvím internetové nabídky firem specializovaných na oceňování ojetých vozů (IBS Expert, Eurotax), případně se poraďte se "svým" prodejcem nových či ojetých vozů.
Při nákupu nového vozu je důležité vědět, kolik Vás bude stát nový výfuk nebo brzdové obložení. Ještě důležitější je znát tento parametr u ojetého vozu - jen pro orientaci, uvádíme nejchoulostivější komponenty:
U cizích a zvláště "exotických" značek si určitě zjistěte i dostupnost náhradních dílů.